34 rocznica powołania Jana Pawła II
Wtorek, 16 Październik 2012 07:34

16 października przypada 34 rocznica powołania na Stolicę Piotrową Jana Pawła II. Rocznica ta uświadamia, że wydarzenie to zaważyło na losach nie tylko Polaków, ale i świata. Wybór Karola Wojtyły na Papieża wpłynął bardzo istotnie na wydarzenia w Europie Środkowo-Wschodniej, a potem na to, co działo się w Kościele i nie tylko.
   W 1978 r. około godz. 16.00 ogłoszono, że podczas drugiego konklawe Kolegium Kardynalskie wybrało najwyższego dostojnika Kościoła Katolickiego. Kardynał Karol Wojtyła przyjął imię Jan Paweł II. Był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu nie pochodzącym z Włoch.    Jan Paweł II zasiadał na Stolicy Piotrowej blisko 27 lat. Nazwany papieżem pielgrzymem, odbył 104 podróże zagraniczne na wszystkich zamieszkanych kontynentach, odwiedzając 129 krajów. Podczas jego pontyfikatu ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm. Papież Polak dziewięciokrotnie odwiedził ojczyznę. Ponadto odbył 144 podróże po Włoszech.