Wesele Stanisława Wyspiańskiego lekturą Narodowego Czytania w 2017 roku
Sobota, 02 Wrzesień 2017 09:21

Już po raz piąty nasza Szkoła włączy się w akcję „Narodowego Czytania”, której finał w tym roku zaplanowano na 2 września. W tym dniu, spacerując ulicami miasta, będziemy czytać „Wesele” wraz z mieszkańcami Bolesławca, a w pierwszym tygodniu września zaprosimy do lektury całą naszą Szkołę (nie tylko uczniów i nauczycieli), przygotujemy audycję tematyczną oraz ogłosimy konkurs plastyczny.

Akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Lista lektur „Narodowego Czytania” wydłuża się z roku na roku.

Przeczytaliśmy już wspólnie:

Pana Tadeusza Adama Mickiewicza

Twórczość Aleksandra Fredry

Trylogię Henryka Sienkiewicza

Lalkę Bolesława Prusa

Quo vadis Henryka Sienkiewicza

W tym roku czas na Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Tegoroczna lektura podczas internetowego głosowania konkurowała z:Przedwiośniem Stefana Żeromskiego, Pamiątkami Soplicy Henryka Rzewuskiego i Beniowskim Juliusza Słowackiego. W ubiegłym roku Quo vadis Henryka Sienkiewicza w całej Polsce i za granicą przeczytano w ponad 2200 miejscach.

Wesele. Dramat w trzech aktach to dzieło inspirowane autentycznym wydarzeniem, jakim było wesele poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku również w Krakowie Wesele zostało po raz pierwszy opublikowane. Dramat Wyspiańskiego przetłumaczono dotychczas na ponad 10 języków i uznano za najsłynniejszy utwór autora.

Autor dramatu – Stanisław Wyspiański – żył w latach 1869–1907 i należał do grona najgenialniejszych artystów Młodej Polski. Był nie tylko poetą i dramatopisarzem, ale także malarzem czy inscenizatorem. Ponadto pisał libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.

Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość