Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru
Środa, 20 Wrzesień 2017 00:00

18 września 2017 roku, z okazji 78. rocznicy ataku Armii Radzieckiej na Polskę,  po raz siódmy odbył się Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru,  którego celem było złożenie hołdu ofiarom polskiej Golgoty Wschodu.
W Marszu Pamięci wzięli udział przedstawiciele bolesławieckiego Koła Związku Sybiraków, władze miasta i powiatu, zaproszeni goście przez Sybiraków, poczty sztandarowe bolesławieckich szkół, żołnierze oraz uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2.

Uczestnicy Marszu przeszli ulicami miasta od Rynku na Cmentarz Komunalny, gdzie przy pomniku „W hołdzie Polskim Męczennikom Syberii oraz Pomordowanym w Katyniu i Łagrach” odbyła się główna część obchodów.

Uroczystość rozpoczęła się odegraniem hymnu państwowego.
Następnie głos zabrała Prezes Koła Związku Sybiraków- pani Maria Niemczuk, która krótko opowiedziała o losie Polaków na kresach wschodnich po 17 września 1939 roku.

Apelem Poległych, salwą kompanii honorowej wojska oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem uczczono 78. rocznicę tego dramatycznego wydarzenia. Obchody zakończyły się odśpiewaniem "Hymnu Sybiraków" przez uczennice naszej szkoły.

Info. Nadia Miłkowska  II c/GS2