Chemia
Projekt z chemii
Środa, 25 Marzec 2015 08:15

Paulina Nowicka, Kacper Kanikowski i Oskar Łeński, pod opieką p. Anny Chabiniak, realizowali Uczniowski Miniprojekt Badawczy pod hasłem: ,,Wszystko jest trucizną i nic nią nie jest; decyduje dawka” (Paracelsus).

Składał się on z dwóch części: ankiety chemicznej i doświadczeń. W pierwszej uczniowie przygotowali ankietę, przeprowadzili ją, nagrali wywiady w trzech grupach wiekowych (dzieci, młodzież gimnazjalna i osoby dorosłe) i przeanalizowali wiadomości z dziedziny chemii. Pytania dotyczyły - m. in. - tego, czym są konserwanty, co to jest woda destylowana i do czego jej używamy lub co to jest korozja metali, jak jej zapobiegać.

Więcej…
 
Kółko chemiczne
Środa, 18 Wrzesień 2013 00:00
Zajęcia kółka chemicznego odbywają się w piątki o godzinie 14.20 w sali nr 19. Serdecznie zapraszam.
 
Maria Skłodowska Curie
Poniedziałek, 15 Kwiecień 2013 11:47


                        Życiorys: Maria Salomea Skłodowska-Curie na świat przyszła 7 lipca 1867 roku w Warszawie. Chemik, fizyk polskiego pochodzenia, prekursorka radiochemii, dwukrotnie odznaczoną nagrodą Nobla. Na świat przyszła w rodzinie mającej tradycje nauczycielskie. Jej ojciec jak i dziadek byli nauczycielami, ojciec do tego sprawował funkcję dyrektora w dwóch warszawskich gimnazjach. Matka sprawowała pieczę nad żeńską pensją dla dziewcząt wywodzących się z dobrych rodzin. Po ukończeniu gimnazjum została guwernantką. Po rozstaniu ze swym narzeczonym, wyjechała do Paryża, gdzie udało się jej zdać egzaminy na elitarny wydział fizyki i chemii Sorbony. Na tej uczelni zdobyła tytuł licencjata zarówno chemii jak i matematyki., poznała tam też swojego męża Pierre'a Curie, którego poślubiła w 1895 roku. W 8 lat później została pierwszą w historii kobietą z tytułem doktora fizyki, rok ten przyniósł jej również nagrodę Nobla. Po otrzymaniu tej nagrody Maria otwiera swoje własne laboratorium, w którym sprawuje funkcję kierownika badań. W roku 1911 otrzymała drugą Nagrodę Nobla, co zaowocowało pieniędzmi z rządu francuskiego na budowę prywatnego Instytutu Radowego. Po I Wojnie Światowej nadal szefowała swojemu instytutowi, a także jeździła po świecie pomagając w leczeniu nowotworów. Zmarła 4 lipca 1934 roku w alpejskiej klinice Sancellemoz w Passy.

Więcej…
 
Zadania dodatkowe kl.I
Poniedziałek, 08 Październik 2012 19:42

Zachęcam uczniów kl.I do wykonania zadań dodatkowych:

1. Hodowla kryształów.

2. Jajko, ocet i coca-cola.

Termin oddania prac to 30 pażdziernika 2012 roku.

 
Przygotowanie do egzaminu.
Poniedziałek, 08 Październik 2012 19:39

Zapraszam uczniów kl. III na zajęcia przygotowujące do egzaminu gimnazjalnego z chemii w każdy czwartek o godz. 14.20 w sali nr 19.

 
Więcej artykułów…


Realizujemy projekt

 

Szukaj

Odsłon : 684343

Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość 

 Zapraszamy na nasz blog